win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 15 από σύνολο 15

Υβριδική Εμφάνιση

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    Το μέλος ΔΛΧ δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    20.02.2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αναρτ.
    5
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    2
    Αρχεία

    Λήψεις
    8
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Διαπραγμάτευση της αμοιβής θα οδηγήσει σε ακόμα μεγαλύτερη συναλλαγή.

    Σχόλιο: Αυτός που επιδιώκει την συναλλαγή ΟΥΤΩΣ ή ΑΛΛΩΣ θα την κάνει... Συμφωνώ η κλήρωση του Ελεγκτή να παραμείνει αλλά η διαπραγμάτευση της αμοιβής του να είναι ελεύθερη. Ασφαλώς και να έχει κάποιος την δυνατότητα να αρνηθεί τον έλεγχο λόγω μη συμφωνίας στην αμοιβή και ακολούθως αν αυτό συμβεί 5 φορές όντως να διαγράφεται από το μητρώο ελεγκτων για δύο χρόνια. Δεν το βρίσκω άδικο.


    Αν όμως το κράτος επιθυμεί να μην υπάρχει συναλλαγή, υπάρχει τρόπος. Ας ρωτήσουν.
    Πές μας τί έχεις υπόψη σου για αυτό;
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη ΔΛΧ : 04.03.2012 στις 22:13

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    Το μέλος takis_d δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.01.2011
    Περιοχή
    ΧΙΟΣ
    Αναρτ.
    1
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    4
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Σήφουνας είναι αυτός

    Και γιατί να διαγράφεται κάποιος? επειδή δεν συμφώνησε στην αμοιβή 5 φορές? Όλα αυτά μου φαίνονται πολύ ερασιτεχνικά.Το υπουργειο προσπαθεί να φτίαξει ομελέτα χωρίς να σπάσει τα αυγά. Από την μια ελεύθερη διαπραγμάτευση και από την άλλη ελάχιστη αποζημίωση. Υπάρχει κανένας που να πιστεύει ότι κάποιος ιδιοκτήτης θα συμφωνήσει αν ο μηχανικός ζητήσει παραπάνω από την νόμιμη? Ας μην γελιόμαστε. Δεν θα συμφωνήσει μέχρι να βρεί κάποιον μηχανικό που θα πάρει τη νόμιμη. Και αν δεν βιάζεται και πολύ για την αποπεράτωση μπορεί να περάσουν και καμιά 10αριά μηχανικοί. Η λύση κατά την άποψη μου είναι να αντιδράσουμε. Τον Μάιο είπε ο Σήφουνας ότι θα έχει ελεγκτές. Προτείνω να μην πάει κανένας μηχανικός να πιστοποιηθεί ως ελεγκτής για 150-200 ευρώ, και να βάζει κάθε φορά το κεφάλι του στην λαιμητόμο. Εγώ προσωπικά πάντως αν και έχω 10 χρόνια στο επάγγελμα δεν θα πάω να περάσω την διαδικασία εξετάσεων κλπ. (οι οποίες για εμάς που είμαστε από νησί απαιτούν και μετακίνηση.)

Παρόμοια θέματα

  1. N.4178/13: Σύστημα αμοιβών ΤΕΕ
    Από το μέλος milt στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία Ανάρτηση: 24.04.2017, 18:30
  2. Σημαντικές αλλαγές στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ - Συμφωνητικά
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταία Ανάρτηση: 26.03.2015, 18:49
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 30.12.2011, 16:44

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •